Gondolatok a magyar geotermikus kincsről
Volt egy cikk nemrég a Piac és profitban A magyar geotermikus kincs két atomerőművel ér fel címmel. A cikk hatására FINE-s levelezőlistán és magánban is volt pár reakció. A témát legjobban összefoglaló Szerbin Pável levelét be is tenném ide:
Kicsit utánanéztem a 300 fokos geotermiának, mellyel Illés Zoltán szerint 4000 MWe kapacitást lehetne működtetni Magyarországon. Kb. 10 percig tartott a neten. Ajánlom figyelmetekbe az alábbi linkeket. Különösen az utolsót, amely egy színvonalas tudományos szintű előadás.
Geotermikus energia (Tankönyvtár)
A geotermikus energia épületgépészeti hasznosításának lehetőségei I.
Nagy entalpiájú geotermikus rendszerek
Fentiekből számomra a következő következtetések adódtak:
1. Jelenleg 180 db olyan kutunk van, aminek a hőmérséklete > 60 oC. Víz felhozatala kompresszorozással nem gazdaságos, szivattyúzni kell, ami a magas hőmérséklet miatt szerkezeti problémákat okozhat. Gond lehet a homok, nagy sótartalom, korrózió, robbanásveszélyes gázok. A jelenlegi törvények szerint a felhozott vizet vissza kell sajtolni, mert a nagy sótartalom miatt veszélyes a környezetre. Gondoskodni kell a vízkőlerakódás meggátlásáról.
2. A hőmérsékletgradiens azt mutatja, hogy a felszínről a Föld középpontja felé sugárirányban haladva 1 km mélységnövekedés hány °C hőmérséklet emelkedéssel jár. A Földön ez átlagosan 30 °C/km, Magyarországon 50 - 60 °C/km. Tehát a 300 fokos víz, ha van ilyen egyáltalán, még nálunk is igen mélyen lehet.
3. Eddig Mo-on csak max kb. 200 fok körüli víz meglétét merték feltételezni egyetlen helyen, Fábiánsebestyénnél. Több kőzetben mértek már 200 foknál magasabb hőmérsékletet, de vízben még nem.
4. Feltételezik, hogy a Pannon medence aljzatában a kőzetek hőmérséklete már 3500m mélységben elérheti a 200 °C-ot. Van pár fúrás amelyekben ténylegesen >200 °C-ot mértek. Ezek egyike sem érte el a medencealjzatot. Tehát a még magasabb aljzat-hőmérsékletek becslése nagy területeken csak kisebb talpmélységű fúrások adatainak extrapolációjával történt.
5. Jelentősebb elektromos teljesítményt leadó (többször 10 Mw) geotermikus erőműhöz szükséges mélységtartományban általában már nincs elegendő kitermelhető termálvíz. Ezekben az esetekben a nagy mélységben repesztéssel összenyitott kutakból a felszínről keringetett folyadékkal lehet felhozni a hőt. Erre Magyarország nagy területein 3500-4000 m mélységben nyílhat lehetőség.
6. Kisebb hőmérsékletű vízhez lehet alkalmazni Kalina-ciklus, binér-üzemet, de csak kb 1-10 MW erejéig kaphatunk energiát.
7. Minden geotermális hasznosítás esetén vissza kell sajtolni a vizet, mert nagy a sótartalma és mert kimerül a forrás.
8. 2003-ig az egész világon összesen 2800 MWe geotermikus energiakapacitás épült ki. Azóta ez biztos nőtt, de hogy nálunk 4000 MWe legyen hamarosan, az elég vad elképzelés.
9. A mélységi geotermia energetikai hasznosításának költségeiről még csak becslés sincs. És akkor sem ezer MW nagyságrendű, hanem csak többször 10 MW-os erőművekről lehet szó.
10. Ezeknek az adatoknak Illés úr is utánanézhetett volna, mielőtt nyilatkozik.