Elmúlt pár nap fontosabb sajtóhírei:
Mégis lesz új atomerőmű Svédországban
A svéd kormány szabaddá tette az utat új atomerőművek megépítése számára - erről állapodott meg Fredrik Reinfeldt jobbközép kormánya a stockholmi SR rádióadó csütörtöki beszámolója szerint. A kabinet eddig kifejezetten ellenezte új atomerőművek építését. Svédországban jelenleg az áramszükséglet felét a meglévő tíz atomreaktor adja. Az ország egy 1981-es népszavazáson döntött arról, hogy bezárják az atomerőműveket, eddig azonban mindössze a Malmö mellett lévő Barsebäck két reaktorát vonták ki a forgalomból.(MTI)
Újabb modern atomreaktor építését fontolgatja Sarkozy
Nicolas Sarkozy francia államfő pénteken bejelentette, hogy a kormányzat egy újabb harmadik generációs atomreaktor építését vette fontolóra, s az energiaszektor nagy francia csoportjainak együttműködését kérte azért, hogy Franciaország energiát exportáló országgá válhasson.
Terítéken a Paks 2. atomerőmű
Egy-másfél hónapon belül megtárgyalhatja a parlament a második paksi atomerőmű építésének tervét - jelentette be Podolák György, az Országgyűlés gazdasági és informatikai bizottságának elnöke a tegnap megalakult Magyar Energetikusok Kerekasztala (MEK) és a Magyar Elektrotechnikai Egyesület (MEE) rendezvényén. Az atomerőmű működő egységei élettartamának meghosszabbítása már tart. "Az új blokk teljesítménye 1000- 1600 megawatt között lesz, döntés a további elemzések alapján várható" - mondta lapunknak a képviselő.
Úgy néz ki túl sok pro-nukleáris hír volt ez így egyszerre Hargitai Miklósnak, meg is írta ezt a cikket:
Új atomkorszak Európában?
Saját korábbi ígéretét, és egy 1981-es, egyértelmű eredményű népszavazás döntését is felülbírálva a jobbközép svéd kormány az atomerőműstop feloldására készül. A lépés abba a stratégiába illeszkedik, amely szerint a skandináv állam 2020-ra kiszabadul az olajfüggőségből, és nem használ importált energiát. A svéd pálforduláshoz hasonló érlelődik Nagy-Britanniában is - az igazi apropó mindkét helyen a pénzügyi válság.
Cikkből kigyűjtöttem pár állítást:
- Jelenleg Európában mindössze két nukleáris erőmű épül. (Finnországban és Franciaországban), és egy projekt áll engedélyezés alatt - szintén Franciaországban.
- A finanszírozásra tisztán piaci alapon nincs jelentkező, de ezt a problémát a kormányok megoldják, állami garanciavállalással, támogatásokkal, kedvezményekkel, illetve a nemzetközi pénzintézetektől származó kedvezményes kölcsönök becsatornázásával.
- Az atomenergiát használó európai államok többségében továbbra is moratórium van érvényben.
- Az erőművi sugárzó hulladék ártalmatlanítása megoldatlan.
Egyetértetek?