Ez a poszt ennek a részletes, folyamatosan bővülő posztnak a korábbi frissítései.
Update 110324 2250CET: Tepco: az 1., 2. és 3. blokk reaktorába továrra is (bórsavas) tengervizet kell szivattyúzni. A 2., 3. és 4. blokk pihentető medencéjébe szintén kívülről pótolják a hűtővizet. (A 4-es blokknál Putzmeister darus betonszivattyút alkalmaznak. Az eszközt eredetileg egy ázsiai megrendelőnek szállították volna, de átirányították Japánba.) Mind a négy blokk vezénylőjében van áram, de ez még csak a minimális világításra lehet elegendő (NISA képes összefoglaló). A 3-as blokk épületéből 23-án és 24-én is fekete füst szállt fel, az 1-es blokknál fehér füstöt észletek a nap folyamán.
Update 110324 2225CET: A korábbi hírt frissítve a Kyodo arról számol be, hogy három elhárításon dolgozó személy szenvedett el jelentős többletdózist, közülük kettőt a sugárzás okozta égési jellegű sérülésekkel kórházban kezelnek. Ők 173-180 milliSv dózis szenvedtek el, vélhetően a következő módon: kb. 15 cm mély vízben kellett állniuk, miközben kábeleket fektettek le. Legrosszabb esetben ekkor a víz akár beszivároghatott a védőruházat alá, és a vízben lévő radioaktív anyagok közvetlenül érintkezhettek a bőrfelülettel, de a kontaminációt megelőző védőruházaton keresztüli dózis is elegendő lehetett a sérülésekhez.
Update 110324 1015CET: NHK: az 1-es blokk konténment tartályának nyomása emelkedik, a Tepco szerint a nagy mennyiségő beszivattyúzott víz miatt. Emiatt korábban lassították a befecskendezést. Eközben a reaktortartály felületi hőmérséklete is elég magas, ami viszont szükségessé teszi az intenzív hűtést. Már az 1-es blokk vezénylőjében is van világítás.
Update 110324 1010CET: A NISA aktuális összefoglalója szerint 20110324 hajnali 0240-kor (helyi idő) végzett mérés azt mutatja, hogy a 4-es blokk pihentető medencéjében a víz hőmérséklete 100°C, azaz forr. Ez további környezeti kibocsátást jelent, valamint továbbra sem megoldott a medence hűtése. A 2., 5. és 6. blokkban az értékek megfelelőek, az 1. és 3. blokkra nincs adat.
Update 110324 1000CET: Kyodo: Kettő, elhárításon dolgozó munkás 170-180 milliSv többletdózist szenvedett el. A dolgozók vízben álltak, amikor a 3-as blokk turbinacsarnokának egyik helyiségében kábelfektetésen dolgoztak, a dózis a lábukat érte, kivizsgálásra, kezelésre kórházba kerültek. Az elhárításon dolgozók számára a rendkívüli, megemelt dóziskorlát 250 milliSv.
Update 110323 1655CET: NHK, Kyodo: a hatóságok arra figyelmeztetik a Tokióban élőket, hogy a csapvíz magas jód aktivitás-koncentrációja miatt a gyerekek ne fogyasszanak csapvizet. A hírekben 190-210 Bequerel/liter aktivitás-koncentrációt írnak, a hatósági korlát jódra felnőtteknek 300 Bq/liter, gyerekek esetén 100 Bq/liter. (1 Bequerel=1 (radioaktív) bomlás per másodperc. Tehát 300 Bq/liter esetén egy liter olyan vízben átlagban 300 jód izotóp bomlik el másodpercenként. Az egészséges emberi szervezetben a kálium egyik izotópjának (K-40) aktivitás 4000-5000 Bq ! A jód-131-ről a wikipédián.)
Update 110323 1640CET: van egy nagyon béna hír a Kyodo-n, amiben neutronsugárzásról írnak. A Tepco-ra hivatkozva azt írja, hogy mérni fogják a telephelyen és környéken urán és plutónium jelenlétét. Tehát - vélhetően - arra kíváncsiak, került-e ki urán és transzurán a sérült fűtőelemekből. A szövegben az szerepel, hogy 0,01-0,02 mikroSv/óra dózisteljesítménynek megfelelő neutronsugárzást mérhettek, de ekkora dózisteljesítmény azonos lenne a természetes háttérrel, ami ilyen formában neutron esetében nem értelmezhető. A Tepco által közölt mérési adatokban a következők szerepelnek neutron dózisteljesítményre: kisebb, mint 0,001 mikroSv/h, kisebb, mint 0,01 mikroSv/h, illetve kisebb, mint 0, vagy nincs adat, tehát azt jelenti, hogy méréshatárt sem érnek el az értékek. Tehát arról van szó, hogy a sérült üzemanyagból kikerülhettek alfa sugárzó urán és transzurán izotópok, ezek között például egyes spontán hasadó kűrium izotópok, valamint az alfa bomlásból származó alfa részecske oxigén atommagjával (alfa,n) reakcióban neutront produkálhat, de neutron sugárzásról nem lehet szó. Röviden: meg fogják mérni, kerültek-e ki a környezetbe urán, plutónium és egyéb transzurán elemek, és nem lehet szó neutronsugárzásról. (Ha mégis lenne, az nagyon rossz jel lenne. Ha később kiderül, a poszt beszámol róla.)
Update 110323 0045CET: Kyodo: a Fukushima prefektúrában előállított zöldségfélék közül tizenegy fajtában mutattak ki határértéket meghaladó aktivitás-koncentrációt. A zöldségek kereskedelmével foglalkozó szövetség tájékoztatása szerint a szabadban termesztett növényekből hétfő (0321) óta nem szállítanak a prefektúrából. Az egészségügyi minisztérium tájékoztatása szerint ha a legnagyobb aktivitás-koncentrációjú zöldségből tíz napon keresztül napi 100 grammot fogyaszt egy személy, ez idő alatt az éves természetes háttér (a világátlag 2,4 milliSv/év) felének megfelelő többlet dózist szenvedhet el. Azt javasolják a lakosságnak, ne fogyasszanak az érintett fajtákból.
Update 110323 0025CET: Kyodo breaking: NISA: a legutóbbi földrengés nem érinti az atomerőműveket, nem fogja befolyásolni a Fukushima I elhárítási munkáit.
Update 110322 2340CET: (Richter-skálán) 6-os erősségű földrengés rázta (rázza) meg Japán észak-keleti részeit helyi idő szerint 110323 0712-kor (Kyodo), majd később 0734-kor és 0736-kor. (Egyelőre) Nincs szökőár riasztás. A rengés Fukushima, Miyagi és Ibaraki prefektúrát érinti (térkép).
Update 110322 2040CET: Kyodo, Nikkei: a Fukushima Daiichi mind a hat blokkjához sikerült kiépíteni a villamos vezetékeket, a 3-as blokk vezénylőjében már van áram. Az 1-es blokkba bórsavas tengervizet szivattyúznak továbbra is, a 4-es blokk pihentető medencéjébe továbbra is kívülről juttatnak vizet, itt a legutóbbi adatok szerint 84 °C a víz hőmérséklete. Az 5-ös blokk elektromos ellátását már nem az üzemzavari dízellel, hanem a (most kiépített kapcsolattal) külső hálózatról oldják meg. A 6-os blokkot sikerült hideg leállított állapotba hozni. A Fukushima II négy blokkjánál nincs üzemzavari/baleseti helyzet.
Update 110322 1355CET: Nikkei: A Fukushima Daiichi (egyes) atomerőmű mind a hat blokkjához sikerült bekötni a villamos ellátást. A következő lépés az egyes blokkok hűtőrendszereinek üzemképességének ellenőrzése, helyreállítása. A 3. és 4. blokk vezénylőibe hamarosan visszakapcsolják az áramellátást. Az 5. és 6. blokk szivattyúi üzemképesek. NHK: A Tepco vezérigazgató-helyettese bocsánatot kért a kitelelpített lakosoktól, és ígéretet tett, hogy mindent megtesznek a helyzet rendezéséért, és hogy mielőbb megoldható legyen az evakuált lakosok hazaköltözése.
Update 110321 2245CET: Az amerikai nukleáris hatóság, az NRC, és a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség értékelése szerint is a helyzet stabilizálódni látszik a Fukushima I atomerőműnél, de az továbbra is súlyos. Az NRC tisztségviselője megfontolt lépésnek nevezte, hogy az USA azt javasolta állampolgárainak, az atomerőmű 80 km-es körzetét hagyják el, hozzátéve, hasonló helyzetben otthon is ezt tanácsolták volna. A japán hatóság 20 km-es sugarú zónában rendelt el kiürítést, valamint az azt körülvevő 30 km sugarú sávban bezárkózást javasolt a lakosságnak. A NAÜ vezető tisztségviselője elmondta, továbbra sem rendelkeznek adatokkal az 1., 2., 3. és 4. blokk pihentető medencéinek vízszintjéről, de a vízbefecskendezéseknek köszönhetően a hőmérséklet ezekben csökken. Hozzátette, a telephelyen a dózisértékek magasak, de az erőműtől távolabb már nem mértek magas dózisteljesítményeket (Kyodo, Nikkei). A nap folyamán füstöt észleltek előbb a 3., majd a 2. blokkon, hogy ezeket mi okozta, még nem tudták megmondani. Az elhárítási tevékenységeket ezek miatt megszakították, egyes mára tervezett feladatokat elhalasztottak. Sikerült lefektetni a villamos kábeleket a 3. és 4. blokkhoz, de a a villamos ellátás még nem megoldott (Kyodo).
Update 110321 1605CET: Az NHK angol nyelvű adásában az elhárításban részt vevő egyik tűzoltó ismerteti a stúdióban, hol mit csináltak, milyen eszközöket alkalmaznak, hogyan ellenőrizték az őket érő dózist, stb.
Update 110321 1555CET: Kyodo: A 2-es és 3-as blokkon tapasztalt füst miatt visszavonták az elhárításon dolgozókat, ez hátráltatja a villamos összeköttetés kiépítését a 3-as és 4-es blokkhoz.
Update 110321 1220CET: Kyodo: miközben a 3-as blokk már nem füstöl, most a 2-es blokk kezdett füstölni. Részletek, okok még nem ismertek. Emiatt felfüggesztették a 3-as és 4-es blokk villamos összeköttetéseinek kiépítését.
Update 110321 1110CET: Kyodo: a kormány négy prefektúrában felfüggeszti a tej és két zöldségfajta kereskedelmét. Az érintett prefektúrák: Fukushima, Ibaraki, Tochigi, Gunma (térkép).
Update 110321 0910CET: Kyodo, NHK breaking: füst száll fel a 3-as blokk épületéből (részletek még nincsenek).
Update 110320 1845CET: A Tepco elérhetővé tette a Fukushima I és II telephelyen mért gamma dózisteljesítmény-adatokat. A legfrissebb értékek az F I-nél 2500-2800 mikroSv/óra (=2,5-2,8 milliSv/óra), azaz itt egy óra alatt összeszedhető annyi, amennyi a világban átlagos éves természetes háttérből adódó dózis (2,4 milliSv/év). A Fukushima II-re vonatkozó táblázatban 10-12 mikroSv/óra (=0,01 milliSv/óra) értékek szerepelnek. A jelenlegi értékek alacsonyabbak a megelőző napokban mérteknél.
Update 110320 1630CET: A NISA közli a Fukushima I és II telephelyi környezet-ellenőrző pontjainak méréseit.
Összefoglaló 110320 1610CET: Fukushima I 1. blokk: zónasérülés, a rekatorépület sérült, bórsavas tengervizet szivattyúznak be; 2. blokk: a konténment sérülhetett, zónasérülés, a reaktorépület enyhén sérült, bórsavas tengervizet szivattyúznak a pihentető medencébe, a külső áramellátást sikerült bekötni; 3. blokk: zónasérülés, üzemanyag-sérülés a pihentető medencében, a reaktorépület sérült, pihentető medencébe helikopterrel és fecskendős kocsikkal vizet juttattak; 4. blokk: üzemanyag-sérülés a pihentető medencében, reaktorépület sérült, kívülről vízbefecskendezés a pihentető medencébe; 5., 6. blokk: leállítva, reaktor és a pihentető medencék hűtése helyreállítva; a F I közös pihentető medencéjében a vízszint megfelelő, a hőmérséklet megfelelő; Fukushima II: nincs üzemzavari/baleseti helyzet vagy körülmény.
Update 110320 1530CET: Kyodo: határértéket meghaladó jód aktivitáskoncentrációt mértek spenótban. Az Ibaraki prefektúrában található Hitachiban, 100 km-re délre a Fukushima atomerőműtől, 54 kiloBq/kg jód aktivitás-koncentrációt mértek. Magasabb cézium aktivitást is mértek, szintén spenótban. Ibaraki vezetője arra kérte a termesztőket, függesszék fel a szállításokat. A kormány hétfőn fog dönteni tejre és spenótra vonatkozó esetleges korlátozásokról.
Update 110320 1320CET: A Fukushima I atomerőművet - a helyzet stabilizálása és rendezése után - végleg le fogják állítani, és le fogják szerelni (Kyodo, Nikkei, NHK).
Update 110319 2000CET: A MEXT áttette ide az angol nyelvű táblázatokat a környezetellenőrző pontok által regisztrált dózisteljesítmény-értékekről. Van táblázat a teljes országra vonatkozóan (prefektúránként), Ibaraki prefektúra adatai, valamint a 20 km-es zóna közelében lévő pontok adatai. Az információ kínaiul és koreaiul is elérhető egyébként.
Update 110319 1710CET: Nikkei: a Fukushima I 5-ös és 6-os blokkján a pihentető medencék hűtését sikerült helyreállítani.
Update 110319 1655CET: A NISA és a JAIF összefoglalói szerint az eddigiek előzetes INES értékelése:
Fukushima Daiichi (egyes): 1-es blokk baleset INES 5, 2-es blokk baleset INES 5, 3-as blokk baleset INES 5, 4-es blokk üzemanyag-sérülés: INES 3.
Fukushima Daini (kettes): 1-es blokk hűtési probléma INES 3, 2-es blokk hűtési probléma INES 3, 4-es blokk hűtési probléma INES 3.
Update 110319 1555CET: Kyodo: nyomokban jód és cézium aktivitást mértek tokiói és környéki csapvízben. A mért aktivitás-koncentráció 2,5 Bequerel/kg volt jódnál, 0,38 Bequerel/kg céziumnál. Az aktivitáskoncentrációk egészségre nem jelentenek veszélyt, messze elmaradnak a japán határértékektől (jód: 300 Bq/kg, cézium: 200 Bq/kg), de ez az első eset, hogy ilyet kimutattak azóta, hogy 1990-ben elkezdték a csapvíz rendszeres ellenőrzését. Eközben a Kyodo breaking-je szerint a fukushimai csapvíz jódtartalma meghaladja a határértéket.
Update 110319 1035CET: A JAIF aktuális táblázata szerint a F I atomerőműben a telephely bejáratánál 364,5 mikroSv/óra (=0,364 milliSv/óra) dózisteljesítményt mértek (azaz kb. 3 óra ottartózkodással elérhető az 1 mSv itthoni ÉVES lakossági dóziskorlát).
Update 110319 1020CET: Tepco: helyi idő szerint 0319 reggel 5-kor sikerült üzembe helyezni az 5-ös blokk pihentető medencéjének hűtését biztosító szivattyút. Annak elkerülésére, hogy az 5-ös és 6-os blokk épületeiben hidrogén akkumulálódjon, reaktorépületek tetején 3-3 nagyobb nyílást bontottak.
Update 110319 0125CET: NHK: WHO: jelenleg a 20 km-es evakuációs zónán kívül nincsenek egészségügyi kockázatot jelentő dózisszintek. A WHO arra is felhívja a figyelmet, hogy a jódozott só túlzott bevitele nem egészséges, önmagában nem tartalmaz annyi jódot, hogy annak mennyiségét növelje a szervezetben, ellenben a túlzott sóbevitel káros.
Update 110319 0055CET: Rendszeresen frissített adatok a 20 km-es zóna környékén lévő környezetellenőrző állomások méréseivel a MEXT oldalán.
Update 110318 1720CET: Jelenleg (az általunk figyelt oldalakon) nincs friss érdemi információ vagy változás. Ma folytatták a vízbejuttatást 3-as blokk pihentető medencéjébe tűzoltókocsik fecskendőivel. A külső villamos hálózatra kapcsolás kiépítése folyamatban van. A mai vízbefecskendés előtt 3,484 milliSv/óra, utána csak kis mértékben alacsonyabb, 3,339 milliSv/óra dózsteljesítményt mértek a 3-as blokktól 500 m-re (NHK).
Update 110318 1250CET: A NISA legfrissebb összefoglalójában az áll, hogy az erőmű közös kiégettüzemanyag-tárolójában a víz hőmérséklete 55°C, helyi idő szerint 0318 11:19-kor. (Ha később lesz erről információ, követni lehet, ott változik-e a hőmérséklet. A korábbi NISA összefoglalóban (helyi idő szerint 0318 06:00-kor) maximális vízszint szerepel.)
Update 110318 1125CET: INES 5-re módosították az esemény(ek) besorolását (Kyodo). Az INES skáláról az OAH oldalán. (Amíg nincs végleges értékelés, addig a gyakorlat szerint előzetes besorolást adnak minden eseménynek. Ez a helyzet változásával, illetve részletes értékelésével változhat később.)
Összefoglaló 110318 0045CET: Helikopterről, nagy teljesítményű tűzoltó autókkal próbáltak vizet juttatni a F I 3-as blokk pihentető medencéjébe. Péntekre (0318) várhatóan sikerül kiépíteni villamos ellátást az erőműhöz, erre szükség van a hűtőrendszerek üzemeltetéséhez. Az 5-ös és 6-os blokk pihentető medencéinek hűtését sikerült részlegesen helyreállítani a 6-os blokk egyik dízelgenerátorának segítségével. A Fukushima II négy blokkjánál nincsenek problémák. Üzemanyagsérülés a reaktorban: 1., 2., 3. blokk, ide bórsavas tengervizet szivattyúznak. Üzemanyagsérülés a pihentető medencében: 3., 4. blokk. A 2. és 3. blokk acél konténment tartálya sérült. Az 1., 3. és 4. blokk reaktorépülete jelentősen sérült. Az elhárításon dolgozók dóziskorlátját még korábban 250 milliSv-re emelték. (A helyzet továbbra is súlyos, az elmúlt egy napban sem jelentős javulást, de drasztikus romlást sem látok - fl)
Update 110318 0035CET: A francia Areva is küldött védőeszközöket az elhárításon dolgozóknak, az EDF - a japán kormány kérésére - 100 tonna bórsavat fog küldeni a nap folyamán. A francia kormány 12 sugárvédelmi szakembert küldött korábban (NHK).
Update 110317 2335CET: Az Asahi ábrája, hogyan alakult az időben a F I bejáratánál a dózisteljesítmény, mikor milyen esemény történt a blokkokon. Az Asahi Shimbun angol nyelvű frissítései a fészbúkon követhetők: http://www.facebook.com/AJW.Asahi
Update 110317 2335CET: Nikkei: a kormány az ipari és lakossági villamosenergia-fogyasztás korlátozásának lehetőségét mérlegeli. A Tepco kapacitás-kiesései és a közelgő hideg komoly ellátási gondokat okoznak.
Update 110317 2330CET: A NISA helyi idő szerint 20110317 1730-kor érvényes összefoglalója megerősíti, hogy az 5-ös és 6-os blokk számára a 6-os blokk egyik üzemzavari dízelgenerátora biztosít áramot, folyamatban van a pihentető medencékbe történő vízszivattyúzás.
Update 110317 2325CET: Tepco webkamera a Fukushima I atomerőmű mellett. Nem mindig működik (nyilván a görgetett áramszünetek miatt is).
Update 110317 2315CET: Az NHK élő, reggeli adásában azt mutatják, hogy - vélhetően - gőz száll fel a 3-as blokk épületéből. Az NHK 2230CET-kor frissített híre szerint a F I atomerőműtől 30 km-re egy helyen 0,17 milliSv/óra dózisteljesítményt mértek (ekkora dózsteljesítmény esetén 6 óra alatt összejön az 1 milliSv lakossági dóziskorlát. Az NHK élő adásában elhangzott, hogy NINCS szó kritikussági balesetről.
Update 110317 2130CET: A wnn összefoglalója szerint az egyik üzemzavari dízelgenerátort sikerült üzembe helyezni, ezzel előbb az 5-ös és 6-os blokkon felváltva fogják biztosítani a pihentető medencék hűtését vagy vízutánpótlását, majd később vizet szivattyúznak a reaktortartályokba.
Update 110317 2120CET: A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség helyzetértékelése (slideshow) ismerős és új ábrákkal.
Update 110317 2050CET: Az NHK-n bemutatott, a Fukushima I-ről készült légifelvételek a BBC adásában a tecsőn.
Kiegészítés 110317 2030CET: A NEI ábrájának felhasználásával újabbra cseréltem a BWR Mark I-et bemutató első ábrát, megjelölve a most ismert sérülések helyét az egyes blokkoknál.
Update 110317 1930CET: A MEXT által közzétett ábra jól szemlélteti, mekkora a jelenlegi 250 milliSv-es (=250 000 mikroSv), elhárításban résztvevőkre érvényes korlát, mekkora egy röntgenhez vagy a természetes háttérhez képest (figyelem, a japán írásmód szerint a vessző az ezres csoportokat választja el, az ábrán mikroSv/év vagy mikroSv/alkalom értékek láthatók).
Update 110317 1905CET: A JAIF szöveges összefoglalójában az szerepel, a vízbeejtéshez használt helikopterekre alul ólom árnyékolást is szereltek.
Update 110317 1905CET: Az amerikai Nuclear Energy Institute (NEI) fukushimai helyzettel foglalkozó blogja.
Update 110317 1855CET: A helikopteres víízbejuttatást elsőre viszonylag sikeresnek értékelik, azonban a 2-es blokk pihentető medencénél is romolhatott a helyzet, onnan is fehér füst szállt fel (Kyodo). A JAIF legfrissebb táblázata szerint az 1-es és 2-es blokk pihentető medencéjében lévő üzemanyag állapotáról nincs információ.
Update 110317 1850CET: A helyzet súlyosságát az is jellemzi, hogy a Pentagon is kilencfős szakembercsapatot küld Japánba, valamint azamerikai flotta védőfelszereléseket biztosított az elhárításon dolgozók számára (Kyodo).
Update 110317 13505CET: A MEXT táblázata a F I körüli 20 km-es zónán kívüli mérési pontok adataival, melyek 110316 helyi idő szerint 2000-kor érvényesek (MEXT: Ministry of Education, Culture, Sports, Science and Technology).
Update 110317 1345CET: Kyodo breaking: a Tepco szerint hatásos a (helikopteres) hűtés, a pihentető medencéből gőz száll fel (tehát legalább eltalálták vízzel a medencét - fl). Valamikor csütörtökön a külső villamos hálózatra fogják kapcsolni a F I atomerőművet. Az NHK egy órával ezelőtti híre szerint a rendőrségi vízágyú nem érte el a 3-as blokkot, és visszavonult.
Update 110317 1130CET: A Tepco és a NAÜ összefoglalja a jelenlegi helyzetet, az eddigi személyi sérüléseket. A JAIF összefoglaló táblázatában már szerepel az Onagawa és a Tokai Daini is, szerencsére problémák említése nélkül. A NISA összefoglalójából kiderül, a Tohoku villamos művek hálózatától építenek ki kábeleket a Fukushima I-hez.
Update 110316 2350CET: Kyodo: rendőrségi vízágyúval fogják megpróbálni hűteni a 4-es blokk pihentető medencéjét. Amerikai pilóta nélküli felderítőgép által készített képek fogják segíteni az elhárítást. A Tepco szerdai becslése szerint az 1-es blokk zónája 70%-ban, a 2-es blokk zónája 33%-ban sérült.
Összefoglaló 110316 2315CET: Jelenleg a legfontosabb a 3-as és 4-es blokk pihentető medencéiben található üzemanyag hűtésének pótlása. A hűtés nélkül maradt fűtőelemek minden bizonnyal megsérültek, ez környezeti kibocsátással jár. (A fűtőelemek hőtermelésének oka, hogy a bennük lévő radioaktív izotópok bomlása hőtermeléssel jár, ezt remanens hőnek hívják. A remanens hő nagyságrendekkel kisebb a normál üzem alatti hőtermelésnél, de nem elhanyagolható. Ezért a reaktorból frissen kivett fűtőelemeket normál esetben víz alatt pihentetik a pihentetőmedencében. Később, 2-4-5 éves pihentetés után a kazettákat akár megfelelő tokokba helyezve levegővel is lehet hűteni.) Az esetleges kritikussá válásról jelenleg nincs információnk, ennek kialakulásáról csak mérési adatokra vagy számításokra alapozva lehetne bármit mondani. A re-criticality nem azt jelenti, hogy esetleg a pihentető medencében már kialakult volna kritikusság, a re- előtag tesz különbséget a normál üzem során az aktív zónában értelmezett kritikusságtól, és ha mégis kritikussá válna a rendszer pl. egy súlyos baleset esetén. Ennek megelőzésére juttatnak bórsavat a reaktorokba és medencékbe.
Update 110316 2245CET: NHK: A Tepco ideiglenes villamos hálózatot épít a Fukushima I atomerőműhöz, hogy biztosítani tudja a hűtőrendszerek villamos ellátását. Ezt szerdán nem tudták megoldani a magas dózisértékek miatt.
Kiegészítés 110316 2230CET: tízpercenként frissített mérési adatok Ibaraki prefektúrából (Fukushimától délre). A mérőállomások nevére kattintva kiadja az elmúlt 24 órás adatsort. Az értékek megegyeznek, illetve 2-5-ször magasabbak, mint pl. a magyarországi átlag (100-200 nGy/óra). Megállapítható, hogy helyenként mérhető az emelkedés, de az nem jelent egészségügyi kockázatot.
Update 110316 2225CET: A cnn 2119CET-kor frissített cikke "hősies erőfesztésként" értékelte a mintegy 180 alkalmazott elhárítási munkáját. Az atomerőműben egy időben 400 milliSv/óra dózisteljesítményt is mértek. (A sugárzás determinisztikus hatásai esetén 1000-2000 milliGray dózist tekintjük a sugárbetegséget okozó küszöbértéknek. A determinisztikus és sztochasztikus hatásokról, a Gray és a Sievert közötti különbségről részletesen pl. az RHK oldalán lehet olvasni.) A veszélyes környezetben dolgozók állapotát folyamatosan monitorozzák, védőfelszerelésben és személyi doziméterekkel végzik felaladtukat.
Update 110316 2215CET: Kyodo: Jelenleg a legfontosabb a 3-as és 4-es blokk pihentető medencéinek hűtésének megoldása. Mivel az ezekben lévő üzemanyag a reaktortartályon és a konténment tartályon kívül vannak, ezeknek a sérülése közvetlen környezeti kobocsátással jár. Helyi idő szerint 0316-án 1230-kor 10,85 milliSv/óra dózisteljesítményt is mértek az erőmű bejáratánál (normál esetben a foglalkozási korlát 20 milliSv/ÉV!), mely helyi idő szerint 1620-ra 1,5 milliSv/órára csökkent. Edano elmondta, pillanatnyilag nem tervezik a 20 km-es evakuációs zóna kibővítését.
Update 110316 1550CET: Kyodo: Edano Yukio megismételte, a 3-as blokk konténment tartálya valószínűleg nem sérült súlyosabban. A 4-es blokk pihentető medencéjébe továbbra is vizet kell juttatni. Eközben az USA saját stábbal is ellenőrzi Japánban a dózisszinteket (NHK). John Roos, Az USA tokiói nagykövete elmondta, az amerikai stáb a japán szakemberek támogatására érkezett Japánba.
Rövid összefoglaló 110316 1530CET: Nagyon tanulságos, hogy nem csak a reaktorral, de a pihentető medencével is komoly problémák lehetnek egy súlyos baleset során. Jelenleg a 3-as és 4-es blokk pihentető medencéjének vízpótlása az elsődleges az elhárításban. Amennyiben a többi blokkon is gond lesz a pihentető medencével, hasonló problémák ronthatják a helyzetet.
Update 110316 1450CET: Kyodo breaking: a 3-as blokk pihentető medencéje melegszik, gőz távozhatott belőle, a NISA szerint most elsődleges, hogy biztosítsák a vízpótlást a 3-as és 4-es blokk pihentető medencéjében.
Vélemény 110316 1415CET: Korábban közölt magánvéleményemet áttettem ide. (Yamaji Bogdán, okleveles mérnök-fizikus)
Update 110316 1350CET: Kyodo: a F I 3-as blokk konténment tartálya valószínűleg NEM sérült jelentősen. Közben a 4-es blokk pihentető medencéjébe rendőrségi vízágyúval terveznek vizet juttatni. Edano Yukio tájékoztatása szerint a 20 km-es zónán kívül a dózisszintekben mérhető emelkedés nem jelent egészségügyi kockázatot (NHK).
Update 110316 1315CET: Kyodo breaking: a F I 3-as blokk konténment tartálya nem sérült jelentősen. A JAIF aktualizált táblázata itt.
Update 110316 1030CET: Kyodo breaking: 1600-kor helyi idő szerint (0800CET) 1,5 milliSv/óra az erőmű környezetében, 1000CET-kor "stabil" volt a dózishelyzet. A helikopteres locsolás pillanatnyilag nem megy, földi lépésekre készülnek.
Update 110316 1025CET: tízpercenként frissített mérési adatok Ibaraki prefektúrából (Fukushimától délre). A mérőállomások nevére kattintva kiadja az elmúlt 24 órás adatsort.
Update 110316 1015CET: A JAIF (0316 0430CET-kor kiadott) összefoglaló anyaga szerint: 1. blokk: üzemanyagsérülés, reaktorépület sérült, konténment tartály NEM sérült, tengervíz befecskendezés. 2. blokk: üzemanyagsérülés, reaktorépület sérült, konténment tartály sérült, tengervíz befecskendezés. 3. blokk: üzemanyagsérülés, reaktorépület sérült, konténment tartály sérülhetett, tengervíz befecskendezés. 4. blokk: üzemanyagsérülés a pihentető medencében, reaktorépület sérült, a pihentető medence vízellátásáért mindent megtesznek.
Update 110316 1005CET: Kyodo, Nikkei: a 3-as blokk konténment tartálya is megsérülhetett.
Összefoglaló 110315 2200CET: A rendkívüli földrengés és szökőár sújtotta Fukushima I atomerőműnél a helyzet súlyos. Eddig az 1-es, 2-es, 3-as és 4-es blokknál volt radioaktív kibocsátás, hidrogén robbanás, mind a négy blokk épülete megsérült. A 2-es blokk acél primer konténment tartályának nedvesaknája is megsérült. A 4-es blokk pihentető medencéjében (ahova a reaktor teljes zónája ki van rakva) a fűtőelemkötegek hűtése nem megfelelő, az fűtőelemek valamikor vélhetően teljesen szárazra kerültek. Jelenleg vészhelyzeti megoldásokkal igyekeznek pótolni a medence vizét, a munkát nehezítik a blokkban kialakult dózisviszonyok. Az 1-es, 2-es és 3-as blokk reaktorába bórsavas tengervizet szivattyúznak, az 1-es blokkban a konténmenttartályba is. Az atomerőmű körüli 20 km-es sugarú területről evakuálták a lakosokat, a 20-30 km közötti sávban a bezárkózást javasolják. (Valószínűleg módosítani fogják az eddigi események INES 4-es előzetes besorolását - fl). Az atomerőmű 5-ös és 6-os blokkjánál is gond lehet a pihentető medence hűtésével. A Fukushima II atomerőműnél valamint a földrengés által érintett többi atomerőműnél nem tudunk komolyabb problémáról. 0315-én délután újabb, 6,4-es földrengés volt Tokyotól délre, a közeli atomerőművek nem jelentettek problémákat.
Update 110315 1950CET: A NAÜ híre szerint a F I 5-ös és 6-os blokkjának épületéről falelemeket fognak eltávolítani, hogy megelőzzék a hidrogén feldúsulását a reaktorépületekben. Megerősítik, hogy a 4-es blokk teljes zónája ki volt rakva a pihentető medencébe. (Tehát nem a konténment tartályban és azon belül a reaktortartályban vannak. Ebben a helyzetben (az épület falán lyuk tátong) a fűtőelemkötegek közvetlen kapcsolatba kerülhetnek a környezettel, ami egy fűtőelem-olvadás esetén súlyos következményekkel járhat - fl)
Update 110315 1905CET: A US NRC (amerikai nukleáris hatóság) további kilenc szakértőt küldött Japánba.
Update 110315 1825CET: Kyodo: azt tervezik, helikopterről juttatnának vizet a 4-es blokk pihentető medencéjébe. Jelenleg a földről, rendőrök, tűzoltók segítségével juttatnak be vizet. A helikopteres locsolás esetleg fizikailag károsíthatja a fűtőelemeket.
(Amennyiben a pihentető medence vízszintje jelentősen esett, az nem csak az ott tárolt fűtőelemek hűtése miatt rossz, de a normál 8-10 m-nyi víz biológiai árnyékolásként is funkcionál. Ennek hiányában emberek sem közelíthetik meg a medencét. Fűtőelem-sérülés tovább rontja az ottani radiológiai helyzetet - fl).
Update 110315 1800CET: Kiegészítés: az utolsó, Tepco japán atomerőműveket ismertető ábrája nem pontos, a Hamaoka 1-es és 2-es blokkja nem üzemel, azokat 2009-ben leállították (IAEA PRIS link, link).
Update 110315 1745CET: Kyodo: A Toshiba és a Hitachi is szakemberekkel támogatja a TEPCO erőfeszítéseit a Fukushima I atomerőmű problémáinak megoldásában.
Az eredetileg amerikai tervezésű BWR-eket nemzetközi együttműködésben, illetve a technológia átvételével a Toshiba és a Hitachi építette Japánban. Az 1-es blokkot a GE, a 2-est a GE a Toshibával közösen építette, a 3-ast a Toshiba, a 4-est a Hitachi építette.
Update 110315 1640CET: A shizuokai (tokai) földrengést 6,4-esre értékelték át (Kyodo, NHK).
Update 110315 1610CET: Kyodo: a Fukushima I 4-es blokkjánál helyi idő szerint 0315 6:14-kor egy robbanás nagyjából 8x8 m-es lyukat ütött a blokk épületének falán, később tűz is kiütött. Ezt később eloltották. A 4-es blokk pihentető medencéjének hűtése vélhetően nem megfelelő, a fűtőelemek részlegesn szárazra is kerülhettek. A problémát súlyosbítja, hogy a 4-es reaktor teljesen ki volt rakva a zónakosár cseréje miatt. Az 5-ös és 6-os blokk pihentetőjében csak mintegy egyharmad adag fűtőelem van. Angol nyelvű anyag zónakosár cseréről a Toshiba oldalán.
Update 110315 1515CET: A shizuokai 6-os erősségű földrengés után tűz ütött ki Fujinomiyában (Kyodo), a Chubu Electric tájékoztatása szerint az ötblokkos Hamaoka atomerőműben nincsenek problémák (NHK).
Update 110315 1455CET: A Kyodo breaking-je szerint nem tudnak vizet juttatni a 4-es blokk pihentető medencéjébe. NHK: 6-os erősségű rengés ráztai meg a Tokai területet 0315 1431 CET-kor, Shizuoka közelében volt az epicentrum. A terület Tokyotól és Yokohamától délre található. Shizuokától 50 km-re délre van az ötblokkos Hamaoka atomerőmű.
Update 110315 1400CET: A JAIF (20110315 1100CET-kor aktuális) összefoglaló táblázata alapján: a F I 4-es blokk épületében károk keletkeztek (tűz), a kiégett üzemanyagot tároló pihentető medencében alacsony a vízszint, ide vizet szivattyúznak. Az 5-ös és 6-os blokk pihentető medencéjében emelkedik a hőmérséklet. Az atomerőmű határánál 489,9 mikroSv/óra dózisteljesítményt mértek 0830 CET-kor. A Fukushima II blokkjainál nem tudunk problémáról, a telephely határán 13,7 mikroSv/órát mértek 0400 CET-kor.
Update 110315 0535CET: A Kyodo szerint a szomszédos prefektúrákban is a normálisnál magasabb aktivitás mérhető (Tochigi: 33-szoros, Chiba: 2-4-szeres, mindkét prefektúra Fukushimától délre van)
Update 110315 0520CET: A Japan Atomic Industrial Forum (JAIF) közzétett egy áttekintő táblázatot a Fukushima I és Fukushima II atomerőmű blokkjainak állapotáról. A táblázat 2011. március 15. 0230CET-kor érvényes állapotot tükrözi. A F I 2-es blokkra vonatkozóan azt írja, a konténment sérült, a szárazakna (D/W) nyomása nem ismert, a nedvesakna (S/P) légköri nyomáson van (tehát felnyílt). A 4-es, 5-ös é s 6-os blokk, valamint az F II blokkjainak állapota kielégítő.
Update 110315 0455CET: legyen valami jobb hír is: a Fukushima II mind a négy blokkja stabil, megfelelő hűtéssel ellátott leállított állapotban van (NHK).
Update 110315 0445CET: A 4-es blokkra vonatkozóan egy (hidrogén?) tűz eloltását és hidrogénrobbanást is említenek, ami a blokk pihentetőmedencéjéből akkumulálódhatott (Nikkei). (A helyzet talán úgy értelmezhető, hogy a 4-es blokkon pillanatnyilag megelőztek egy, a korábbi három robbanáshoz hasonlót - fl.)
Update 110315 0415CET: A Kyodo és a Nikkei szerint a 4-es blokkon a tüzet eloltották.
Update 110315 0410CET: Nem sikerült elkerülni a robbanást a Fukushima I 2-es blokkjánál, Edano Yukio tájékoztatása szerint most az acél konténment nedves aknája (az első két ábrán a villanykörte alakú tartályt körülvevő, vízzel részben töltött tórusz) is megsérült (NHK, wnn). Az rőmű környezetében jelentősen nőttek az aktivitásszintek, a 30 km-es körzetben (20 km-es körzetben megtörtént a kitelepítés) azt javasolják a lakosoknak, zárkózzanak be (nikkei, nhk adás). A 4-es blokkon tűz ütött ki (wnn), a legfrissebbek szerint a 4-es blokkon is történt hidrogén robbanás (kyodo), ezt egyelőre máshol nem erősítik meg. Az NHK szerint az atomerőműnél 8217 mikroSv/óra dózisteljesítményt (is) mértek az erőmű bejáratánál helyi idő szerint reggel 8:31-kor (ez a magyarországi átlagos természetes háttér (100-200 nanoSv/óra) mintegy 80 000-szerese!), azt követően, hogy 965 mikroSv (per óra) és 882 mikroSv (per óra) dózisteljesítményt is jeleztek.
Összefoglaló 110314 2045CET: A Fukushima I atomerőmű 1-es, 2-es és 3-as blokkjánál az erős földrengés és cunami miatt komoly problémák adódtak az aktív zóna hűtésével. Az 1-es és 3-as blokkban hidrogénrobbanás történt, ez lerombolta a reaktorépület felső részét. A reaktortartály és az azt körülvevő acél primer konténment tartály (a száraz- és nedvesakna) feltehetően nem sérült egyik blokkban sem. Jelenleg a reaktorok és a konténment tartályok hűtése és nyomáscsökkentés céljából bórsavval kevert tengervizet szivattyúznak azokba. Feltételezhető mindhárom blokknál a fűtőelemkötegek valamilyen mértékű sérülése, a nagyobb mértékű zónaolvadás sem zárható ki. Jelenleg a legfontosabb a reaktorok (a reaktortartály és benne a fűtőelemek) és a konténment tartályok megfelelő hűtésének biztosítása. A konténment tartályok nyomását ellenőrzött radioaktív kibocsátással járó lefúvatásokkal csökkentették több esetben. Az atomerőmű körüli 20 km-es sugarú területről evakuálták a lakosokat. Az atomerőmű 4-es, 5-ös és 6-os blokkjánál, valamint a földrengés által érintett többi atomerőműnél nem tudunk komolyabb problémáról.
Update 110314 2020CET : Kyodo: folytatják a tengervíz reaktorba szivattyúzását (vélhetően a 2-es blokkról van szó, a hír nem teljesen egyértelmű).
Update 110314 1950CET : wnn: a 2-es blokk primer konténmentjében egy ponton 700 kPa volt a nyomás, szemben a tervezési 400 kPa-os értékkel.
(Egyrészt "jól bírja" a primer konténment (száraz- és nedvesakna), másrészt bízom benne, hogy a továbbiakban is "jól fogja bírni". Az ilyen értékek miatt végeznek nyomáscsökkentést ellenőrzött kibocsátással, mely a környezeti aktivitásszintek emelkedésével jár. - fl)
Update 110314 1925CET : Nikkei: sikerült csökkenteni a nyomást a Fukushima I 2-es blokkjában reaktorában. A feltételezések szerint korábban teljesen leszáradt a zóna, most viszont már valamilyen mértékben vízben áll.
Update 110314 1745CET : Kyodo: a Fukushima I 2-es blokkjában teljesen szárazra kerülhettek a fűtőelemek. Az erőműnél az eddigi maximum kétszeresét mérték az aktivitásszintekben.
Update 110314 1310CET : A Kyodo szerint gőzt engednek ki a Fukushima I 2-es blokkjából, ez a korábbiakhoz hasonló konténment (szárazakna és nedvesakna) nyomáscsökkentés lehet.
Ez ismét valamilyen mértékű környezeti kibocsátást jelent.
Update 110314 1145CET : Kyodo: A Fukushima I 2-es blokkjában részlegesen szárazra kerültek a fűtőelemkötegek.
Update 110314 1130CET : NHK: A Fukushima I 2-es blokkja is elvesztette a hűtést. A blokk paraméterei azonosak a 3-as blokkéval (784 MW, Mark I). A blokk 1974 júliusától termelt. A 2-es blokk konténmentjébe is tengervizet fognak szivattyúzni. A vízszint (helyi idő szerint du. 3-kor) a fűtőelemek felett 1,2 m-rel volt, de csökkent.
Update 110314 1120CET : A Fukushima I 3-as blokkja egy 784 MW villamos teljesítményű BWR (az 1-es blokk teljesítménye 460 MW), a konténment épület szintén Mark I-es. A blokk 1976 márciusától termelt (Tepco).
Update 110314 1100CET : A NISA, a japán nukleáris hatóság hétfő reggeli közleményéből az derül ki, hogy tegnap (még a robbanás előtt) a 3-as blokk konténmentjébe, a szárazaknába a tűzoltó rendszerrel (is) szivattyúztak vizet (a közlemény 03.13. 13:12-es állapotot említ). A NISA közleményeiben követhetők a telephelyek környezeti ellenőrző pontjai által regisztrált dóizsteljesítmény-értékek.
Update 110314 1026CET (by bokorszány): a 3. blokki robbanásban 11-en sérültek meg, köztük egy ember súlyosan. A TEPCO közleménye szerint gond van a 2. blokkal, ottani du. fél 2 körül leállt az eddig a hűtést biztosító RCIC rendszer (ami pont arra való, hogy az áramellátás elvesztésekor gondoskodjon a hőelvitelről, leírása lentebb.) Egyelőre víz alatt van a zóna, és a sugárzás sem nőtt. (Kyodo)
Update 110314 0728 CET (by bokorszány): Kyodo: A Fukushima Daiichi 3. blokkjánál is robbanást észleltek, fehér füstöt láttak, feltehetően itt is hidrogénrobbanás történt. Forrástól függően 3-6-9 munkás sérült meg. Az elsődleges hírek szerint maga az acélkonténment ép maradt (TEPCO), de még vizsgálják. A sugárzás nem nőtt jelentősen, fél órával a robbanás után 20 mikroSv/h-t mértek. Érdemes a Kyodo hírét végigbogarászni, eszerint ottani éjjel 1-kor leállt a tengervíz-betáplálás (amivel most hűtik a reaktorokat), mert kiürültek a tartályok, és ottani éjjel 3.20-kor kezdték újra. Ezalatt a nyomás és a sugárzási szint növekedését tapasztalták, terveztek is újabb tervezett gőzkieresztést, de ottani 11.41-kor berobbant.
Update 110313 2335CET: Kyodo: A Fukushima I-nél az aktivitásszintek ismét meghaladják a megengedett korlátokat, további részletek még nem ismertek. A Tepco ellátási területein folyamatos áramkimaradások lesznek. NAÜ: az Onagawa atomerőmű telephelyének határainál az aktivitásszint visszatért a természetes háttér szintjére. A korábbi magasabb értéket okozhatta a Fukushima I-ből történt kibocsátás.
Update 110313 2210CET: Az NHK friss híreiben az hangzott el, hogy 22 főnél észleltek magasabb aktivitást, nekik a ruházat tisztítását vagy eltávolítását, és zuhanyozást írtak elő.
Update 110313 2000CET: TEPCO: a Fukushima I 1-es blokkba folyamatosan szivattyúzzák a bórsavas tengervizet. A 2-es blokk reaktorában a vízszint a normálnál alacsonyabb, de stabil, a hűtést az izolációs hűtőrendszer biztosítja. 3-as blokk: a nagynyomású üzemzavari hűtőrendszer hibásodott meg. A reaktortartályban uralkodó nyomást a biztonsági lefúvató rendszerrel csökkentették, ezután bórsavas vizet (vélhetően az SLC rendszerrel, ld. lentebb) juttattak a reaktorba. A 3-as blokk konténment nyomását is csökkenteni kellett (lefúvatással). A 4-es, 5-ös és 6-os blokknál nem tapasztalható rendellenesség.
Update 110313 1935CET: Nikkei: a japán nukleáris hatóság szerint nem egyértelműek a Fukushima I 1-es és 3-as blokkjában regisztrált reaktor vízszint értékek. A mért vízszintváltozásoknál a reaktorban (vagy a konténmentben - nem világos (fl)) történt nyomásváltozások és a dózisteljesítmények alakulása magasabb vízszintre utal.
A japán BWR-ekben alkalmazott üzemanyag aktív hossza 3,5-3,7 m, a teljes kazetta hossz kb. 4 m. A kazetták teteje alatt 150-220 cm-re mért vízszint azt jelenti, hogy nagyjából a kazetták közepéig csökkenhetett a vízszint.
Update 110313 1935CET: wnn: A japán szakhatóság vizsgálja, milyen mértékű többletdózis érhette a kitelepített lakosokat. Egyelőre kilenc személynél mértek magasabb aktivitásszinteket. Az Onagawa telephelyen mértek 21 mikroSv/h dózisteljesítményt, mely később 10 mikroSv/órára csökkent (a természetes háttér a világon átlagosan 0,1-0,2 mikroSv/óra nagyságrendű).
Update 110313 1925CET: US NRC: Az amerikai nukleáris hatóság két szakértőt küldött Japánba, hogy támogassa a japán szakemberek erőfeszítéseit.
Update 110313 18:00 CET: A NAÜ információi szerint (2011.03.13 1335 CET) a Fukushima Daichi 3-as blokkján helyi idő szerint 9:20-kor ellenőrzötten gőzt bocsátottak ki, hogy a konténment belső nyomását csökkentsék. A nagynyomású üzemzavari zónahűtő-rendszer meghibásodása után tengervizet fecskendeztek be. A japán hatóságok szerint hidrogén halmozódhat fel.
Az Onagawa erőműben a rendkívüli üzemeltetési állapot legalacsonyabb szintjét vezették be, de mindhárom blokk ellenőrzés alatt áll. Erre a nukleáris üzemzavar-elhárítási felkészültségre vonatkozó törvény értelmében volt szükség, mivel az erőműt körülvevő területen a sugárzás szintje a megengedett fölé emelkedett. A sugárzás forrását a hatóságok keresik.
A japán állami TV hírei szerint a Fukushima I (Fukushima Daichi) 3-as blokkján a hűtőközeg szintje vasárnap esett, és a fűtőelemeket 2 méter hosszan szárazon hagyta. Ez legalább 15:00-ig fennállt, és valószínűleg az üzemanyag részleges megolvadását okozta. Nagy mennyiségű hidrogén keletkezett és halmozódott fel a reaktorépület tetejében, belül (itt alighanem a szárazaknára kell gondolni), és ez az 1-es blokkon történt robbanáshoz hasonlóval fenyeget.
Update 110313 1330 CET: A NAÜ pontosított közleménye szerint (110313 0235CET, itt) a korábbi tájékoztatásokkal ellentétesen a Fukushima Daini 1, 2, 4-es blokkjain nem történt lefúvatás (ellenőrzött kibocsátás), és ezeken a blokkok visszaállították a külső (telephelyen kívüli) áramellátást. A Fukushima Daini 3 biztonságos, leállított állapotban van.
A Fukushima Daini erőműben 4 személy sérült meg az 1-es blokknál történt robbanásban és 3 másik más üzemzavarban. Ugyanitt 1 személy a normálist meghaladó, sugárterhelést kapott, amely azonban kisebb mértékű, mint a NAÜ üzemzavari esetekre kiadott útmutatójában szereplő érték.
A Fukushima Daiichi erőműben 1 munkás meghalt daruzási művelet közben, 4 másik pedig megsérült.
A NAÜ meteorológiai adatai szerint jelenleg és a következő 3 napban a szél az érintett területeken északkelet (azaz az óceán) felé fúj.
Update 110313 1105CET: Rövid elemzés Dr. Aszódi Attila (BME NTI) sajtóközleményében, érdemes elolvasni: link1, link2.
Update 110313 1045CET: NHK: Tohoku: az Onagawa atomerőmű telephelyén kis mértékű emelkedést mértek az aktivitásszintekben. wnn: a Fukushima I 3-as blokk nagynyomású üzemzavari befecskendező rendszere nem működik, a hűtés elégtelen. Itt (is) lehet hidrogénrobbanás. Nikkei: a földrengést 9-esre értékelték át, valószínűleg minden idők legnagyobb rengése Japánban.
Összefogaló 110313 0030CET: A Fukushima I 1-es blokkjának zónája feltételezhetően valamilyen mértékben sérült/megolvadt, az acél konténment nem sérült. Az 1-es blokk konténmentjébe bórsavas tengervizet szivattyúznak. A hírek szerint a hatblokkos erőmű több blokkjánál hűtési gondok vannak, ezeknél ellenőrzött kibocsátással csökkentik a konténmentben uralkodó nyomást. Legalább 9-15 főt ért többletdózis. Az evakuációs zóna sugara 20 km.
Update 110313 0020CET: NHK: Edano Yukio tart sajtótájékoztatót: a 3-as blokknál is hűtési problémák vannak, valamint itt is nyomáscsökkentés lesz ellenőrzött kibocsátással. Kilenc főt ért többletdózis.
Update 110313 0010CET: Reuters: a kettes blokkon kibocsátással csökkentenék a konténment nyomást.
Update 110312 2359CET: